10 lat FMF!

Joanna Wrona
10 lat FMF!

W tym roku krakowski Festiwal Muzyki Filmowej świętuje swoje dziesiąte urodziny. Festiwal potrwa jeszcze do wtorku, ale jego przyjęcie urodzinowe, czyli wielka, uroczysta i znakomita Gala Jubileuszowa, odbyło się w minioną sobotę w Tauron Arena Kraków. Razem z najwspanialszymi muzykami, kompozytorami oraz oczywiście z niezastąpioną publicznością świętowaliśmy 10 lat kina, 10 lat muzyki filmowej, a przede wszystkim – 10 lat FMF!

All is Film Music

Gala Jubileuszowa, a więc wielki koncert zatytułowany All is Film Music, była okazją nie tylko do uczczenia samej urodzinowej edycji festiwalu, ale także do muzycznych wspomnień poprzednich edycji oraz tym samym dekady światowego kina. Uroczystość otworzył utwór z filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Chóru Pro Musica Mundi i pod batutą Diego Navarro, głównego dyrygenta całej gali. To znakomite trio towarzyszyło nam, z małymi wyjątkami, do samego końca koncertu. Prowadzącą galę była niezastąpiona w swojej roli Magdalena Jackowska (RMF Classic). Sobotni wieczór w Tauron Arena Kraków uświetnili także światowej sławy goście, między innymi: Abel Korzeniowski, Jan A.P. Kaczmarek, Trevor Morris, Howard Shore, Maciej Zieliński, Brian Tyler i Sean Callery. Część z nich wystąpiła później na scenie albo z batutą, albo z instrumentem w ręku. Honorowe miejsce wśród publiczności, jako gospodarz krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej, zajął także prezydent miasta, profesor Jacek Majchrowski.

Źródło: http://fmf.fm/

 

Incepcja, La La Land i dużo, dużo więcej…

Źródło: http://fmf.fm/

Podczas All is Film Music czas stanął w miejscu i rzeczywiście mogłoby się wydawać, że w ówczesnej chwili muzyka filmowa była wszystkim. Wspaniali muzycy i dyrygenci sprawili, że kino oraz muzyka na te kilka godzin ożyły. Mogliśmy usłyszeć kompozycje mistrza Johna Williamsa z serii Star Wars (gościnnie na flecie Sara Andon), piosenkę The Hanging Tree z filmu Igrzyska Śmierci: Kosogłos. Część 1 (wokal: Natasza Urbańska), muzykę z Pięknej i Bestii, kilka kompozycji Briana Tylera, który we własnej osobie dyrygował Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, a pochodziły one z produkcji Thor: Mroczny świat, Power Rangers, Szybcy i wściekli 8, Mumia, Wojownicze Żółwie Ninja  oraz Assasin’s Creed IV (gościnnie na gitarze Baron z zespołu Afromental). Nie zabrakło także muzyki  Hansa Zimmera – żywej legendy muzyki filmowej – z Incepcji, Abel Korzeniowski, którego występ otwierał tegoroczną edycję FMF, zaprezentował kilka kompozycji z Domu Grozy; na scenie gościła także Edyta Górniak, która wraz z chórem i orkiestrą pod batutą Diego Navarro wykonała utwór Listen z produkcji Dreamgirls. Sean Callery zagrał dla nas swoje kompozycje z Homeland, a po ostatniej oscarowej gali nie mogło zabraknąć na scenie gali 10. FMF utworu z musicalu La La Land!

Wydaje wam się, że to już wystarczająco dużo muzycznych wrażeń? To nie wszystko! Nie pominięto oczywiście polskich akcentów, czyli oscarowej kompozycji  Jana A.P. Kaczmarka z Marzyciela oraz jego motywu z filmu Niewierna, przejmujących dźwięków kompozytora Macieja Zielińskiego ze Sług Bożych. Nie zapomniano także o tzw. małym kinie, czyli obecnie rosnącym w siłę przemyśle seriali telewizyjnych. Mogliśmy usłyszeć czołówkę polskiego Belfra z gościnnym udziałem autora muzyki Atanasa Valkov oraz kompozycje z nagradzanego serialu Fargo czy The Emerland City (tu przy batucie sam autor muzyki, Trevor Morris).

Nagrody FMF 2017

Gala Jubileuszowa Festiwalu Muzyki Filmowej stanowiła także doskonałą okazję do podziękowań, których w kierunku organizatorów, sponsorów, partnerów, gospodarzy i wolontariuszów nie zabrakło, a także do wręczenia kilku wyróżnień. Statuetka Ambasadora FMF 2017 powędrowała do Roberta Thomsona, tegoroczną Young Talent Award jury przyznało Polakowi, Pawłowi Górniakowi, którego kompozycję wybrano jako najlepszą spośród ponad stu anonimowych zgłoszeń z 16 krajów (!), a honorową Nagrodę imienia Wojciecha Killara 2017 otrzymał, jak najbardziej zasłużenie, wybitny kompozytor światowej sławy, Howard Shore. Na koniec, co stanowiło niejako klamrę całej uroczystości oraz miało skierować wspomnienia publiczności na muzykę, od której całe FMF 10 lat temu się zaczynało, usłyszeliśmy wykonania z Władcy Pierścieni: Powrót Króla oraz Władcy Pierścieni: Dwie Wieże.

http://fmf.fm/multimedia/galeria

Źródło: http://fmf.fm/

Ciarki, śmiech i standing ovations

All is Film Music był naprawdę wyjątkowym i niezapomnianym koncertem. Przez te kilka godzin obcowania z najwspanialszą muzyką filmową kilkakrotnie miałam ciarki, pojawił się też śmiech radości i mnóstwo owacji na stojąco. Zarówno Gala Jubileuszowa, jak i cały FMF, to wydarzenie, które pokazuje, że bez dobrej muzyki nie byłoby tak dobrych filmów. To niecodzienna okazja do spotkania na żywo ze wszystkim dobrze znanymi kompozycjami oraz twórcami światowej sławy. 10 lat FMF obchodziliśmy z niemałym przytupem, a wszystkim organizującym ten festiwal życzymy, abyśmy się spotykali na podobnych galach przez następne dziesięć lat, a potem przez kolejne mijające dekady!

Źródło: http://fmf.fm/

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

MAGNIFIER – portal społeczno-kulturowy

[…] dzień kulminacyjny 10. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej, a więc dzień Gali Jubileuszowej, o której więcej mogliście przeczytać już w poniedziałek. „Gorącym” dniem dla wszystkich uczestników FMF była również niedziela, w którą […]