Od bakterii do Bacha i z powrotem

Magnifier
Od bakterii do Bacha i z powrotem

Zapraszamy na wykład Profesora Daniela Dennetta „Od bakterii do Bacha i z powrotem”, który odbędzie się 23 października o 19:00 w Auditorium Maximum przy ul. Krupniczej 33.

Daniel Dennett to jeden z najwybitniejszych i najbardziej charyzmatycznych filozofów, pionier kognitywistyki, mistrz nieszablonowego myślenia. Od wielu lat zajmuje się zagadnieniami świadomości, wolnej woli i determinizmu, sztucznej inteligencji oraz ewolucji biologicznej i kulturowej, którym poświęcił kilkanaście książek i kilkaset artykułów naukowych.

Pierwsze bakterie i Jana Sebastiana Bacha dzieli ok. 3,5 mld lat ewolucji. Jak to się stało, że ewolucyjni potomkowie tych pierwszych bakterii wykształcili umysły i stworzyli kulturę (m.in. skomponowali Koncerty brandenburskie); uświadomili to sobie; odkryli, skąd się wywodzą, a nawet zaczęli się zastanawiać, jaką drogą doszli tam, gdzie znajdują się obecnie? Niezliczone zastępy naukowców i filozofów od wielu lat poszukują odpowiedzi na to pytanie.

Daniel Dennett, uzbrojony w najlepsze narzędzia współczesnej kognitywistyki i biologii ewolucyjnej, od pięćdziesięciu lat przeszukuje dżunglę filozofii i nauki w poszukiwaniu ścieżki prowadzącej do zrozumienia ludzkiego umysłu – ścieżki wiodącej od bakterii do Bacha. W swoim wykładzie Dennett wyjaśni, dlaczego możemy uznać, że ścieżka ta wreszcie zaczęła się wyłaniać. I zaprosi nas wszystkich w fascynującą podróż tym nowoodkrytym szlakiem.

Na wykład obowiązują darmowe wejściówki, które będą do odebrania w De Revolutionibus. Books&Cafe od 16 października.

Wykład będzie tłumaczony symultanicznie.

Szczegóły spotkania:

https://www.facebook.com/events/176123596285023/ 

Źródło: materiały prasowe/ Fot. Karol Jałochowski

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy