Będzie bosko!

Natalia Stasiowska
Będzie bosko!

Już od 8 lat grudzień kojarzony jest przez Krakowian (tych nieco bardziej zainteresowanych kulturą) z teatrem. A może powinnam napisać dopiero – bo w tak krótkim czasie, Festiwal Boska Komedia stał się prawdziwym świętem teatru i najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu, promującym najlepsze polskie przedstawienia ostatniego sezonu.

bk2015-visual1-pl_14456427944 grudnia Kraków zamieni się w jedną wielką scenę, by w ramach Boskiej Komedii umożliwić twórcom zaprezentowanie swych działań przed licznym gronem ekspertów. Całość potrwa 10 dni.

Najistotniejszą częścią Festiwalu jest INFERNO, rywalizacja między najlepszymi o statuetkę Boskiego Komedianta i sporą nagrodę pieniężną, oceniana przez międzynarodowe jury. (W roku ubiegłym zmagania oceniał m.in Peter Crawley, krytyk teatralny „The Irish Times”.) Sekcja PARADISO to szansa dla młodych, chcących zabłysnąć na deskach teatru, PURGATORIO zaś pozwoli widzom na zapoznanie się z tym, co obecnie szczególnie interesuje polski teatr.

Piekielny konkurs, raj dla „świeżaków”, czyściec wydarzeń specjalnych – brzmi nieźle, lecz to dopiero repertuar pozwala na przewidywanie, iż 8 edycja Boskiej Komedii będzie obfitować w moc niezapomnianych wrażeń.

7. Francuzi_Krzysztof Warlikowski_fot. Tal Bitton

„Francuzi” Krzysztof Warlikowski Fot. Tal Bitton/ Mat. prasowe

Jak podaje dyrektor artystyczny festiwalu, „W tym roku konkursowe spektakle ogniskują się wokół kilku głównych tematów: krytyki europejskich wartości dobrobytu i wyczerpania się języka tradycyjnej narracji, próby dekonstrukcji narodowego imaginarium, pozycji kobiety oraz różnych Innych w patriarchalnym społeczeństwie oraz konfliktów i temperatury relacji międzyludzkich.” Przyjrzyjmy się bliżej kilku przedstawieniom, zarówno z sekcji konkursowej, jak i  rajskiej przyszłości sceny polskiej.
„Francuzi” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego to refleksja na temat stanu współczesnej cywilizacji, oparta na motywach ponadczasowej powieści Prousta, „W poszukiwaniu straconego czasu”. Upadek wielkich idei, samotność, ukazane w sposób ironiczny i lekki, umożliwi widzowi chwilę zastanowienia nad tym, co prezentuje współczesna Europa.

 

26. Morfina_Ewelina Marciniak_fot. Aleksandra Śnieżek

„Morfina” Ewelina Marciniak Fot. Aleksandra Śnieżek/ Mat. prasowe

„Morfina” reżyserowana przez Ewelinę Marciniak jest spektaklem opartym na głośnym tytule, nagrodzonym Paszportem Polityki, autorstwa Szczepana Twardocha. Teatr Śląski w Katowicach zaprezentuje nam tę historię tak, że nie sposób będzie oderwać  oczy od sceny – przedwojenne piosenki grane na żywo, kabaret, brawurowa dramaturgia, romans i kryminał.

 

„Karskiego historia nieprawdziwa”, wystawiana przez Teatr im. CK Norwida w Jeleniej Górze (w reżyserii Julii Mark), „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar czy „Niech żyje wojna!!!” to tylko niektóre z tytułów przedstawień, które zobaczymy w ramach sekcji PARADISO.

Koniecznie zajrzyjcie na stronę internetową festiwalu, by zapoznać się z repertuarem i zasięgnąć informacji na temat poszczególnych spektakli.  I pod żadnym pozorem nie zwlekajcie z kupnem biletu!

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy