Kiedy była porządną dziewczyną

Klaudia Chwastek
Kiedy była porządną dziewczyną

Philip Roth to jeden z najwybitniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy. Kiedy była porządną dziewczyną to kolejna książka tego autora, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Główną bohaterką jest Lucy, a Roth dokonuje wręcz wiwisekcji amerykańskiego społeczeństwa.

Z Lucy Nelson można by powiedzieć, że spędzamy życie, które nie było łatwe. Bo to właśnie jej życie staje się głównym elementem książki Philipa Rotha Kiedy była porządną dziewczyną. Dorastająca w niełatwych czasach, musiała sobie radzić z trudami życia, najpierw niełatwe dzieciństwo, później małżeństwo… W życiu miała pod górkę, miała marzenia, które musiały zostać zapomniane lub odłożone na później. Postawiona na życiowym zakręcie musi się na coś zdecydować.

Roth starał się w to wszystko zagłębić, pokazać te jej trudy życia. Rozłożyć wręcz sytuacje na czynniki pierwsze, dlatego zaś jesteśmy w stanie poznać życie Lucy wręcz dogłębnie, to jak boryka się z problemami i stara się rozwiązać problemy.

Z drugiej jednak strony ja miałam problem by wciągnąć się w tę lekturę, w jakiś sposób utożsamić się z bohaterką, zrozumieć jej przeżycia. Opis sytuacji nie należał do najłatwiejszych, narracja wydała mi się ciężka, zaś sama konstrukcja – sporo czasu zajęło mi, by odnaleźć się w historii.

I choć zdaję sobie sprawę z tego, że książka jest oceniania dobrze i niektórym czytelnikom naprawdę przypadła do gustu, mnie w zasadzie zmęczyła. Charakter Lucy niekoniecznie mi się podobał, bo momentami miałam wrażenie, że był taki bardzo stereotypowy. W końcu to mężczyzna kształtował tę postać.

Philip Roth dobrze pisze, nie jestem tylko pewna czy aby ja trafiłam na dobrą lekturę jak na pierwszą przygodę z tym autorem, bo Kiedy była porządną dziewczyną wydaje się nieco dziwna i specyficzna. Dlatego jednym przypadnie do gustu, innym nie. Wydaje mi się, że zależeć to będzie bardzo od tego, czego oczekujemy po lekturze. Tutaj wydaje się, że na pierwszy plan wychodzą bohaterowie, a historia nie jest traktowana całościowo. Ale może inne powieści Roth, bardziej by mi się spodobały.


Kiedy była porządną dziewczyną

Philip Roth

Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2017

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 389

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy