Ćwiartka raz, czyli o 25 latach polskiej kultury

Klaudia Chwastek
Ćwiartka raz, czyli o 25 latach polskiej kultury

Zabierałam się za tę książkę i zabierałam. Dużo czasu zajęło mi jej przeczytanie, ale nie dlatego, że jest nudna. Jest fenomenalna! Ale to wielka kobyła i do torebki ciężko ją zmieścić.

Karolinę Korwin Piotrowską można chyba tylko albo nienawidzić, albo uwielbiać, bo nie wiem czy w polskim Internecie jest jakaś neutralnie ustosunkowana do niej grupa ludzi. Jest szczera, bezpośrednia i mówi o szoł biznesie to, co każdy z nas o nim myśli. Nie owija w bawełnę, tylko wyraża swoją opinię dobitnie.

Gdy usłyszałam o „Ćwiartce raz”, chodziłam do księgarni, przeglądałam i zastanawiałam się czy warto. W końcu kupiłam i nie żałuję, bo naprawdę warto sięgnąć po tę 800 stronicową księgę.

ćwiartka razUrodziłam się już w wolnej Polsce, w latach 90. jeszcze „raczkowałam”, więc nie dane mi było wiedzieć, jak kształtował się shoł biznes, jak Polacy żyli w tej nowej, lepszej Polsce, jak się do niej przystosowywali. A i początek wieku warto było sobie odświeżyć i powiedzieć w myślach „Cholera! Rzeczywiście coś takiego było!”. Szoł biznes się kształtował, były jeszcze gwiazdy, a nie celebryci, ale były też skandale – te pierwsze, o których się mówiło i nie dowierzało, łamanie tabu… Kształtowanie Polaków, mówienie im jak mają żyć i jak się zachowywać…

Korwin Piotrowska podjęła się ogromnego i trudnego zadania. Podsumowała 25 lat wolnej Polski, przeanalizowała każdą okładkę, każdy skandal, sukces, film, muzykę i zawarła to w „Ćwiartce raz”. To dobra lektura, która pokazuje jak zmienialiśmy się my, nasz naród. Jak zmieniały się media i kultura – zarówno ta wysoka i masowa. Bo wszystko uległo diametralnej zmianie w ciągu 25 lat. Właściwie to niewiele czasu, ale dla nas – Polaków, bardzo dużo.

„Ćwiartka raz”, choć ma przewrotny tytuł, to pewnego rodzaju encyklopedia, źródło wiedzy dla wielu, którzy interesują się mediami, kulturą i polskością. Niby większość z nas zagląda na chociażby takiego Pudelka i czyta newsy ze świata szoł biznesu, przegląda portale informacyjne, jednak o tym się zapomina. Zapomina się o tym, co było i choć w 99,9% są to informacje mało istotne, nawet nie warte uwagi, to Korwin Piotrowska zdecydowała się niektóre z nich poprzypominać. Najlepsze okładki magazynów, jak i te najgorsze, zmasakrowane przez grafików. Dobre wywiady i kopalnię cytatów „wielkich gwiazdy”, które teraz chciałyby to ukryć. Przypomina filmy, te rewelacyjne, jak i nieudane, a także muzykę i jej rozwój.

Korwin Piotrowska odwaliła kawał niezłej roboty, bo przekopała się przez „Internety” i pewnie niejedno archiwum, gdzie można znaleźć „perełki”, które niektórzy skrzętnie ukryli przed Internetem. Dla mnie to świetna książka, która wiele też zyskała dzięki stylowi Korwin Piotrowskiej. Jest dosadna, pisze tak jak mówi, nie boi się napisać dokładnie tego czego myśli i skrytykować. Wielu pewnie ją właśnie za to nienawidzi. Ja ją za to uwielbiam, bo jej zdanie pokrywa się ze zdaniem większości, choć ta większość nie ma aż takiej siły przebicia i zasięgu jak ona.

Wiele moich ulubionych filmów czy piosenek pokryło się z jej wyborem. Tak jak i gnioty w jej i moim mniemaniu są te same. Już dla tego samego – porównania swoich gustów z gustami innymi – warto ją przeczytać. A również i dzięki tej książce można odkryć coś nowego, istotnego, wartego uwagi, bo nie zawsze jesteśmy w stanie zwrócić uwagę na wszystko, obejrzeć wszystkie filmy i przebrnąć przez muzyczne premiery.

Jakie były mody, trendy, gadżety, medialne hity? To podróż to wspomnień za pomocą 800 stron „Ćwiartki raz”. A na dodatek można pośmiać się z tego jacy byli Polacy i jacy są nadal. Dla mnie rewelacja! Polecam wszystkim, nawet tym, którzy za Karoliną Korwin Piotrowską nie przepadają. A ja mam nadzieję, że za kolejne 25 lat, pojawi się podsumowanie kolejnych 25 lat polskiej kultury i to w jej wydaniu.


Ćwiartka raz
Karolina Korwin Piotrowska
Rok wydania 2014
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Ilość stron: 799

 

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

MAGNIFIER – portal społeczno-kulturowy

[…] najnowsza książka, #Sława, to kolejna kobyła w jej wykonaniu, która nie przechodzi bez echa. Ćwiartka raz czy Krótka książka o miłości trafiały w punkt, choć oczywiście znaleźli się i tacy, […]