Dan Brown na Festiwalu Conrada!

Klaudia Chwastek
Dan Brown na Festiwalu Conrada!

Tegorocznym hasłem Festiwalu Conrada jest „Niepokój”. To hasło można różnie rozumieć, trzeba jednak przyznać, że twórczość Dana Browna, a zwłaszcza jego ostatnia książka Początek, idealnie wpisują się w tegoroczną tematykę festiwalu.

Dan Brown jest kontrowersyjnym pisarzem, sięga po różne tematy, miesza, a wręcz tworzy teorie spiskowe. Dlatego też czwartkowe spotkanie w Kijów Centrum, tj. 26 października, nie mogło obyć się bez tego tematu. I choć spotkanie miało w dużej mierze nawiązywać do jego ostatniej powieści, sporą jego część poświęcono całej jego twórczości.

Na początek pisarz wygłosił krótki wykład i trzeba przyznać, że rewelacyjnie się go słuchało. Uzasadnił swoją twórczość, wyjaśnił skąd się wzięła. Nawiązywał do swojego dzieciństwa, tego, jak został wychowany. Było to lekkie odpieranie zarzutów związanych kontrowersjami, jednak czy tłum fanów zebranych w sali Kijów Centrum uważa go za kontrowersyjnego? Nie sądzę. Trzeba jednak przyznać, że Dan Brown potrafi podejść z humorem do wielu kwestii. Tego, ile razy publiczność reagowała śmiechem na jego słowa, chyba nie da się zliczyć.

Jednak jego wykład to spojrzenie w głąb jego podejścia do pisania i poruszanych tematów. Dlaczego w Początku porzucone zostały renesansowe dzieła sztuki na rzecz sztuki współczesnej, tak niezrozumianej przez wielu, początkowo także i dla niego samego? Ten wykład wiele wyjaśnił w aspekcie Początku, a także poprzednich jego książek, nie brakło także nawiązań do filmów, w których postać Roberta Langdona odgrywa Tom Hanks.

Po wykładzie, ku uciesze zebranych na sali, można było zadać pytanie Brownowi. Padały różne, jednak pewne było z pewnością jedno: o umiejscowienie przygód Roberta Langdona w Krakowie. Czy tak się stanie? Brown niczego nie obiecał, jednak klimat Krakowa, a zwłaszcza kościół Mariacki bardzo mu się spodobał, więc możliwe, że jedna z kolejnych zagadek umiejscowiona zostanie np. w krakowskim kościele.

To spotkanie w ramach Festiwalu Conrada było bardzo interesujące, wiele wyjaśniało, a zwłaszcza spojrzenie Browna na świat, na twórczość i to, co robi. Narzekać zaś można tylko na to, że było tak krótko, bo z jego spojrzeniem na świat i rewelacyjnym poczuciem humoru, to spotkanie mogłoby trwać godziny.

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy