Demon w Watykanie

Klaudia Chwastek
Demon w Watykanie

Nie od dziś wiadomo, że za murami Watykanu tkwi bardzo wiele tajemnic, część z nich potrafi ujrzeć światło dzienne, dopiero po wielu latach, a o niektórych rzeczach pewnie nigdy się nie dowiemy. Franca Giansoldti w swojej książce Demon w Watykanie odsłania właśnie jedną z tajemnic, która przykryta była ogromną siecią kłamstw.

Nie wiem z czego konkretnie to wynika, ale lubię historię z Watykanem w tle. Nie ważne czy są to powieści w których autorów ponosi fantazja, czy historie oparte na faktach, dlatego też sięgnęłam po tę książkę. Giansoldati w Demonie w Watykanie porusza faktyczną historię, chcąc ujawnić sieć kłamstw, a tym samym oddać sprawiedliwość ofiarom Marciala Maciela Degollado, założyciela zgromadzenia Legionistów Chrystusa.

Kiedy wpisze się nazwisko Maciela w wyszukiwarkę, wyskoczy nam cały szereg artykułów na jego temat. Mają jednoznaczny wydźwięk. Maciel wykorzystywał i naciągał tysiące osób. Sporo osób wykorzystywał seksualnie, w tym dzieci i seminarzystów. Dodatkowo spłodził trójkę dzieci, wmawiając dwójce kobiet, że jest biznesmenem. Ukrywał przed nimi swoją prawdziwą tożsamość. Kościół i wiernych manipulował. Watykan do pewnego momentu bagatelizował doniesienie o Macielu, potem starał się to tuszować.

Wczytując się w tę nieprawdopodobną historię tego psychopatycznego umysłu, można się zastanawiać jak do tego wszystkiego mogło dojść. Jaki to musiał być idealny plan, by przez tyle lat manipulować tyloma ludźmi, by wręcz bezkarnie wykorzystywać seksualnie… Giansoldati zebrała całą tę historię w jedną książkę, ujawniając wszystkie grzechy Maciela, ujawniając zarazem grzechy Kościoła. Nie da się ukryć, że tytuł tej książki jest bardzo adekwatny. Maciel był demonem. Demonem, który dopuścił się wielu niewybaczalnych grzechów. Choć czytając odniosłam wrażenie, że trochę mimo wszystko za mało było bezpośrednio o Macielu, a więcej o całej sytuacji, do której doprowadził. Tę historię czyta się bardzo szybko, jednak po jej lekturze pozostaje człowiek z pytaniem w głowie: jak mogło do tego dojść? I choć Giansoldati poniekąd wyjaśnia wszystkie manipulacje Maciela, tej historii nie da się ot tak zrozumieć.

 


Demon w Watykanie

Franca Giansoldti

Wydawnictwo W.A.B.

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 256

Okładka: miękka

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy