DJ Wika i jej moc!

Klaudia Chwastek
DJ Wika i jej moc!

Muzyka nie stawia granic, jeśli już, to łączy pokolenia. A jeśli ktoś jeszcze w umiejętny sposób puszcza muzykę, a do tego jest taką osobą, że porywa tłumy, wtedy jest moc. A taką moc ma bez wątpienia najstarsza didżejka w Polsce DJ Wika, czyli Wirginia Szmyt.

Patrząc na okładkę książki, widzimy starszą panią, panią, na którą patrzymy i wiemy, że ma w sobie mnóstwo pozytywnej energii. DJ Wika, to postać bardzo charakterystyczna, która poniekąd łączy pokolenia, ale przede wszystkim stała się głosem osób starszych, głosem, który wreszcie został usłyszany.

Książka DJ Wika. Jest moc! to wywiad rzeka przeprowadzony przez Jakuba Jabłonka i Pawła Łęczuka, a co za tym idzie, poznajemy historię pani Wirginii. Bez wątpienia jest ona ciekawa, ale to, co wydaje się być kluczowe, to chęć niesienia przez nią pomocy innym. Bo DJ Wika to trochę taki dobry duch, który najpierw myśli o innych, a dopiero później o sobie. Co więcej, porywa tłumy i je jednoczy. Staje się poważanym głosem.  Tak było, gdy pracowała z trudną młodzieżą, tak jest teraz, gdy organizuje parady dla seniorów i staje się głosem swojego pokolenia.

W ostatnim czasie w głowie tkwi mi tematyka seniorów – ich samotności, na którą składają się różne elementy. Jednak najważniejszym problemem jest to, jak radzić sobie z tą samotnością. DJ Wika jest bardzo ekstremalnym przykładem na to, jak radzić sobie byciem samotnym, ale pokazuje innym starszym osobom możliwości, stara się ich zmobilizować do działania. Jest takim animatorem, ale nie dla dzieci, tylko dla starszych i jej to genialnie wychodzi.

Z tego zapisu rozmowy, płynie wielka motywacja do życia i do pomocy innym, która dzisiaj może być nieco pomijana, a nawet zapomniana. Człowiek jednak został stworzony do życia w społeczeństwie, jakiejś grupie i ona DJ Wika dąży do tego, by ci jej seniorzy właśnie byli taką grupą, która potrafi się zaktywizować i działać.

Poniekąd tak właśnie ukształtowało ją życie, z drugiej jednak strony trzeba być osobą, która porywa tłumy. Tego nie da się zrobić ot tak. Nie każda babcia jest w stanie być jak DJ Wika – przebojową, pełną energii starszą osobą. To, co jednak DJ Wika stara się zrobić, to zwrócić uwagę na starsze pokolenie i takie jest jej przesłanie, które płynie z tej książki. By starsze pokolenie zostało wreszcie zauważone!

Może i ta książka nie jest idealnym przykładem na to, jak robić wywiady-rzeki. Może i też pani Wirginia nie jest aż taką osobą, z którą wywiad-rzeka będzie odpowiedni. Ale jako głos pokolenia, jako osoba, która chce coś zmienić i pokazać innym, że się da, warto sięgnąć do życia tej szalonej, pełnej energii starszej pani!

 


DJ Wika. Jest moc!

Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk

Rok wydania: 2016

Wydawnictwo: Burda Publishing Polska

Okładka: twarda

Liczba stron: 250

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Dariusz

Thank you, I like how you show examples to us.