Dzień dobry, ja jestem mamą…

Klaudia Chwastek
Dzień dobry, ja jestem mamą…

-Dzień dobry, ja jestem mamą… – słyszę w słuchawce, po czym po pełnym zdezorientowaniu słyszę jeszcze całą historię choroby. Nim pierwszy szok minął, stwierdziłam, że cofnęłam się chyba do podstawówki.

Zarządzałam ostatnio pewnym „projektem”. W tym „projekcie” brały udział osoby pełnoletnie. Z jedną dziewczyną miałam problem, by się dogadać. Aż w końcu mi się udało z nią skontaktować, tyle, że nie z nią, a jej matką. Słuchając lamentu mamusi, jak to jej córeczka jest chora i co ona biedna ma zrobić, stwierdziłam, że coś jest tu do cholery nie tak!

Z chwilą swoich 18. urodzin, zgodnie z polskim prawem stajemy się pełnoletni. W związku z tym mamy parę przywilejów, ale tez obowiązków – bądź co bądź, możemy odtąd wziąć losy naszego kraju w swoje ręce. Co prawda poniekąd, ale zawsze coś… Ale, co najważniejsze, możemy już o sobie samych decydować i brać odpowiedzialność za swoje postępki i zachowania, a zwłaszcza zobowiązania. W końcu z chwilą osiągnięcia pełnoletności, uczniowie mogą się sami usprawiedliwiać w szkole i tak dalej… Rodzice – żegnajcie! Dajcie tylko kieszonkowe…

Sytuacja, która miała miejsce, bardzo mnie zaskoczyła, bo nigdy bym nie przypuszczała, że takie usprawiedliwianie osoby pełnoletniej, która sama zdecydowała się wziąć w czymś udział i ponosi pełną odpowiedzialność, może mieć miejsce. A potem na dodatek wydzwanianie mamusi z pretensjami, bo córka sama podjęła decyzję o rezygnacji bez niej.

To dokładnie tak, jakby rodzic przyszedł do dziekana i pytał jak się sprawuje jego ukochane dziecko. Rzecz absurdalna! A co najgorsze, ponoć się zdarza i rodzice czasem wpadają na dyżur do dziekana czy wykładowcy i pytają się jak tam ich ukochane dziecko bądź próbują coś załatwić ekstra…

Czym to skutkuje? Brakiem usamodzielnienia i ponoszenia odpowiedzialności, aż w końcu wyrastają fajtłapy, które nie potrafią nic zrobić w życiu, bo wszystko za nich zrobili rodzice.

Gdzie leży wina? Pewnie gdzieś pośrodku. A za chwilę może rzeczywiście na uczelniach wyższych będą organizowane wywiadówki… Tylko jak rozwiązać kwestię bycia numerkiem w indeksie?

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy