Emigrantki

Klaudia Chwastek
Emigrantki

Trzy kobiety, trzy różne osobowości, które łączy jedno – emigracja. Emigracja w to samo miejsce. Jednak tylko z pozoru łączy je tylko jedno, bo im bardziej wczytujemy się w powieść Janice Y.K. Lee Emigrantki, tym bardziej okazuje się, że tych elementów wspólnych jest więcej.

Emigrantki to powieść Janice Y.K. Lee, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Lee pokazuje nam trzy różne kobiety, trzy różne osobowości, które emigrują do nieco dziwnego i zarazem egzotycznego miejsca. Zmiana Ameryki na Hongkong może wydawać się nieco dziwna, ale w tym wszystkim to właśnie nadaje też urok tej książce.

Niby wszyscy marzą o wielkim świecie, jakim jest Ameryka. Jednak Mercy, Hilary i Margaret zmieniają wielką Amerykę na Hongkong. Każda zmienia swoje miejsce zamieszkania z innych powodów, za każdą z tych postaci kryje się inna historia. Te historie wciągają, bo Lee w ciekawy sposób opisuje życiowe doświadczenia bohaterek. Zaś ich spotkanie doprowadza do niecodziennych zdarzeń

Jednak Mercy, Hilary i Margaret nie łączy tylko emigracja w jedno miejsce. Wszystkie mają problemy życiowe, problemy z odnalezieniem się w świecie i odkryciem tego, co chcą robić. A Hongkong nie bardzo temu sprzyja, bo to inna kultura, inna społeczność i inne możliwości. Dodatkowo Lee porusza ważne tematy, takie jak bezrobocie, depresja czy problem z posiadaniem dziecka. To wszystko składa się na to, że Emigrantki, chociaż nie są łatwą lekturą, czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Zwłaszcza, że w to wszystko wpleciona jest także specyfika Hongkongu, specyfika tamtejszej kultury i różnic społecznych. I może w tym wszystkim te elementy nieco przeważają, a może tylko ja na nie bardziej zwróciłam uwagę. Warto jednak zaznaczyć, że Lee te elementy wplotła w bardzo umiejętny sposób.

Emigrantki czyta się bardzo przyjemnie, z jednej strony ze względu na język, jakim operuje autorka, z drugiej zaś – na tematykę. Emigracja to temat, który wciąż jest aktualny, a tutaj częściowo mamy przedstawione uniwersalne problemy, z jaki spotkać może się każdy przebywający na emigracji. I choć tylko niektóre z elementów są uniwersalne, to jednak pozostała część historii jest równie wciągająca.


Emigrantki

Janice Y.K. Lee

Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2018

Okładka: miękka (egzemplarz recenzencki)

Liczba stron: 435

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy