EMOCJE podczas Copernicus Festival 2017!

Klaudia Chwastek
EMOCJE podczas Copernicus Festival 2017!

Tegoroczny Copernicus Festival dobiegł już końca. Hasłem przewodnim były EMOCJE. Różne emocje i na dodatek pojmowane w wielu dziedzinach: literatury, polityki czy muzyki.

Odbyły się ciekawe spotkania, debaty, dyskusje, wykłady, a organizatorzy, można uznać, idealnie wpisali się z tematem przewodnim w czas pełen napięć, a wręcz nienawiści, który aktualnie panuje na świecie. Copernicus to także niesamowici goście. W tym roku nie zabrakło oczywiście Michała Hellera, Janiny Ochojskiej czy Anny Dymnej.

Emocje mają to do siebie, że mogą być różnie postrzegane, odbierane inaczej wpływają na każdego z nas. Chociażby w literaturze. Emocje inaczej mają się z punktu widzenia czytelnika, a inaczej z punktu widzenia autora. I właśnie o emocjach w literaturze odbyło się spotkanie z Wojciechem Bonowiczem, Atką Brożek i Witem Szostakiem.

Biorąc udział w wykładzie wygłoszonym przez Karen Wynn zatytułowanym O pochodzeniu uczuć moralnych i niemoralnych, w zasadzie nie bardzo wiedziałam, czego można się spodziewać. Czy będzie to wykład o moralności, bardzo filozoficzny? Okazało się, że nie, zaś Karen Wynn zaprezentowała wyniki swoich badań przeprowadzonych na niemowlakach i dotyczyły tego, czy małe dziecko jest w stanie odróżnić dobro od zła.

Okazuje się, że tak. Czym byłam nie tylko ja, ale także i pozostali uczestnicy wielce zdziwieni. Dzieci są w stanie rozróżnić kto jest dobry, a kto zły. Kto postępuje słusznie, a kto nie. Co więcej, nawet ciasteczka nie były w stanie „przekupić” niektórych dzieci.

Całość wydała się bardzo interesująca i ciekawa. Co prawda pozostają wątpliwości co do tego, w jaki sposób dzieci myślą, w jaki sposób, po zaledwie paru miesiącach życia, są w stanie podjąć słuszne decyzje. Pozostaje wiele zagadek, które na razie pozostają bez odpowiedzi. Mimo wszystko jest to ciekawe zagadnienie.

 

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy