EtnoKraków/Rozstaje – muzyka z wielu stron świata

Klaudia Chwastek
EtnoKraków/Rozstaje – muzyka z wielu stron świata

Festiwal EtnoKraków/Rozstaje dobiegł końca. Zaś za sprawą festiwalu mogliśmy sięgnąć, do tego co ludowe, wręcz pierwotne, choć w nieco nowoczesnym wydaniu.

EtnoKraków/Rozstaje

Fot. Klaudia Chwastek

Tegoroczna edycja festiwalu zbiegła się w czasie z 41. sesją Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, a co za tym idzie, festiwal nabrał niejako podwójnego wymiaru. Podczas festiwalu odbyło się blisko 20 koncertów, z czego w piątkowy i sobotni wieczór na krakowskim Placu Wolnica odbyły się dwa plenerowe koncerty, za sprawą których mogliśmy poczuć niezwykły klimat, usłyszeć niesamowite dźwięki i przenieść się do innego świata.

Karolina Cicha&Bart Pałyga

Mimo deszczowej pogody, Karolina Cicha i Bart Pałyga porwali widzów w piątkowy wieczór muzyką tatarów podlaskich. Niesamowite brzmienie, niesamowity klimat. Mogliśmy usłyszeć archaiczne skale stepów azjatyckich oraz tureckobrzmiące melodie krymskotatarskie, tym samym zostaliśmy porwani do wspaniałego muzycznego świata. Zaś Karolina Cicha przybliżyła nam nieco historię Tatarów. Po przybyciu na tereny Polski w XV wieku ich muzyka się nie zachowała. Prawdopodobnie zaginęła wraz z ich rodzimym  językiem. Zaś ten duet stara się odtworzyć ich muzykę za sprawą ich pobratymców u których muzyczna tradycja przetrwała.

EtnoKraków/Rozstaje

Fot. Klaudia Chwastek

HOMAYOON

Homayoon przybył na Plac Wolnica z Iranu. W sobotę można było posłuchać klasycznej muzyki perskiej w tradycji sufickiej. Trzeba przyznać, że powoli, powoli rozkręcali się, aż w końcu porwali publiczność, niektórych nawet do tańca i szaleństw pod sceną. Muzyka, którą zaprezentowali, miała niesamowity klimat. Swoje utwory opierają na poezji największego poety tego kręgu, mistyka, znanego światu jako Rumi (Dżalal ad-Din Muhammad ar-Rumi), zaś korzystają z takich instrumentów jak ney (flet), tar i setar (instrumenty strunowe szarpane), daf (bęben ramowy) i tombak (drewniany bęben). Całość zaś zrobiła niesamowite wrażenie, do tego stopnia, że widownia skłoniła ich do bisu.

EtnoKraków/Rozstaje

Fot. Klaudia Chwastek

DIKANDA

Wielka żywiołowość, spontaniczność i muzykalność, błyskotliwe nawiązania do tradycji różnych kultur – tak, to zdecydowanie Dikanda! Ledwo pojawili się na scenie, a już porwali publiczność! Energia biła od Dikandy, a tym samym udzieliła się publiczności, która przeniosła się do świata wytworzonego przez muzykę zespołu. I można bez wątpienia powiedzieć, że dali czadu!

EtnoKraków/Rozstaje

Fot. Klaudia Chwastek

 EtnoKraków/Rozstaje 2017

Festiwal dobiegł końca, jednak tego typu inicjatywy, jak chociażby bezpłatne koncerty na Placu Wolnica wydaja się potrzebne. Dzięki nim, możemy zapoznać się nie tylko z muzyką i kulturą innych narodów, ale także sięgnąć, do tego, co jest niejako pierwotne i ludyczne. To swego rodzaju przypomnienie o tym, skąd pochodzimy i skąd się wzięliśmy. Artyści prezentują nie tylko muzykę sobie bliską ze względów narodowych, ale sięgają także głębiej i dalej. Zaś ta muzyka, ze względu na swój ludyczny charakter może spodobać się i wpaść w ucho każdemu.

EtnoKraków/Rozstaje

Fot. Klaudia Chwastek

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy