Ewa Dzieduszycka – Podróżniczka

Klaudia Chwastek
Ewa Dzieduszycka – Podróżniczka

Dzisiaj podróżowanie po świecie jest banalnie proste. Niektórzy nie potrzebują nawet dużej ilości pieniędzy do tego, by zwiedzać świat. Jednak kiedyś tak nie było. Aby podróżować, trzeba było pokonać wiele trudności. Jednak Ewa Dzieduszycka jest przykładem na to, że można było podróżować i poznawać świat, a zapis jej podróży można przeczytać w książce Podróżniczka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Ewa Dzieduszycka urodziła się w 1879 roku. Wczytując się w jej wspomnienia, jesteśmy zabrani w niesamowitą historię kobiety, która żyła w trudnych czasach. Mimo to opis jej życia i podróży okazuje się być niesamowity i wciągający. Czytając jej wspomnienia, możemy być nieco zaskoczeni, bo to niespotykane, że na początku XX wieku, na dodatek będąc kobietą, była w stanie zobaczyć tyle świata. I to jest poniekąd pierwszy element, dla którego powinno się sięgnąć po tę książkę, bo to na tamte czasy było niespotykane.

Czasy w których żyła Dzieduszycka były trudne. Co też czytamy w jej wspomnieniach. Te opisy jak wyglądało życie w tamtych czasach są bez wątpienia istotne także pod względem historycznym oraz kulturowym. Za sprawą wspomnień Dzieduszyckiej możemy poznać to, jak wyglądało życie kiedyś, jak dawniej się podróżowało. Te zapiski są cennym źródłem, nie tylko dla podróżników i zainteresowanych tym tematem. O tych obyczajach możemy już dzisiaj tylko czytać, a w Podróżnicze jest to ciekawie wplecione.

Muszę przyznać, że te opowieści i wspomnienia Dzieduszyckiej mnie wciągnęły, zwłaszcza, że na kartkach tej książki przewijają się także znane postaci, a Dzieduszycka w życie swej rodziny wplata także ważne wydarzenia polityczne. I chociaż to podróże wydają się być kluczową częścią tej książki – w końcu sam tytuł nas na to nakierowuje – to niekoniecznie tak jest. Trzeba jednak przyznać, że życie Dzieduszyckiej było bardzo barwne i interesujące. A obyczaje tamtych czasów są ciekawym dodatkiem. I chociaż ta książka cienka nie jest, bo to blisko 600 stron, to czyta się ją niezwykle przyjemnie i dosyć szybko. W dodatku urozmaicona jest ona zdjęciami sprzed lat, ukazującymi samą autorkę, ale także jej rodzinę i to, gdzie była.

Dzieduszycka za sprawą Podróżniczki zabrała czytelnika do innego świata, do innego świata zarówno poza granicami kraju, w którym żyła, ale tez przede wszystkim do innego świata, który dla nas wydawać się może obcy. A sposób, w jaki to zrobiła, może być interesujący dla każdego.


Podróżniczka

Ewa Dzieduszycka

Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2018

Okładka: twarda

Liczba stron: 578

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy