Gdzie jesteś Amazing Amy…

Grzegorz Stokłosa
Gdzie jesteś Amazing Amy…

Wszyscy fani z niecierpliwością i obawami czekają na produkcję Batman vs Superman. Tymczasem, odtwórca roli batmana, Ben Affleck, zaskoczył filmem, który trafił na ekrany przed kilkoma miesiącami, a który może naprawdę zmienić sposób patrzenia na niektóre sprawy. Zaginiona dziewczyna to thriller, który porzuca schematy. Nie jest kolejną historią o byłym agencie, który zmuszony zostaje do powrotu do dawnego życia. Temat przewodni to dramat, który spotkał, wydawać by się mogło, zwyczajne małżeństwo. Dramat, który obnażył ich grzechy i prawdziwe oblicza.

Gone girl4

Źródło: Gone Girl

Amy i Nick właśnie obchodzą piątą rocznicę ślubu. Jak co roku, kobieta przygotowuje dla swojego ukochanego podchody. Zabawę we wskazówki, które mają pomóc mu w odnalezieniu prezentu, który dla niego przygotowała. Jednak tym razem coś jest nie tak. Amy nagle znika. I choć Nick jest przekonany, że wszystko to jest elementem gry, sprawa wydaje się być znacznie poważniejsza i przybiera niespodziewany obrót.

Gone girl3

Źródło: Gone Girl

I to właśnie jest najmocniejsza strona Zaginionej dziewczyny. Gdy widz sądzi, że wreszcie odkrył sedno zagadki, lub przynajmniej trafił na właściwy tok myślenia, wszystko dokonuje niespodziewanego zwrotu i wydaje się całkowicie bez sensu. David Fincher po raz kolejny pokazuje, że jest królem intryg i „mieszania ludziom w głowach”. Jak to ma w zwyczaju, robi co w jego mocy by wszystkie fakty nie układały się w logiczną całość, lecz zmuszały odbiorcę do maksymalnego skupienia. Ciągłe zwroty akcji gwarantują maksymalną dawkę emocji.

Choć należy wychwalać Bena Afflecka za jego kreację, a chwilami pojawia się ulubieniec publiczności – Neil Patrick Harris, to jednak Rosamund Pike jest tą, dla której brawa nie powinny mieć końca. Zagrała po mistrzowsku. Piękna, inteligentna i intrygująca. Rola wydaje się wręcz być dla niej stworzona. Jej oczy przykuwają uwagę i nakazują darzyć ją sympatią. Ale sposób w jaki patrzy, słowa padające z jej ust, wskazują, że jest jeszcze druga Amy, zupełnie inna. I tu właśnie zaczyna się robić zamieszanie.

Gone girl 2

Źródło: Gone Girl

Brawurowa akcja policji, angażowanie się w poszukiwania coraz większych grup ludzi, biedny mąż, który nie wie co robić i w co wierzyć. Wszystko to przerywane czymś na wzór retrospekcji, wyrwanymi kartkami z pamiętnika. Efektem takiego zabiegu jest pozbawienie widzów przekonania o jakimkolwiek zrozumieniu filmu. Bowiem, po przeminięciu napisów wciąż nie ma pewności kto jest biały, a kto czarny, kogo należy żałować a kogo nienawidzić. Twórcy w genialny sposób grają na emocjach widzów, przekonując, że nawet w zwyczajnym świecie, w niczym nie wyróżniającym się związku dwojga ludzi, nic nie musi być takie jakie się wydaje. Wszyscy kłamią, wszyscy oszukują, wszyscy ranią. Świat jest zły, a jedyną nadzieją na przetrwanie jest twój największy wróg.

Gone girl

Źródło: Gone Girl

Zaginiona dziewczyna to film dla ludzi o mocnych nerwach. Dla własnego dobra, powinno się być wypoczętym i całkowicie skupionym. Historia przedstawiona w dziele jest bowiem tak zagmatwana i pełna zwrotów akcji, jak na złość logicznych, że łatwo samym patrzeniem w ekran i śledzeniem opowieści bardzo się zdenerwować. Jest to jednak zdecydowanie kino, podczas którego nikt nie będzie się nudzić. Trzeba jednak mieć na uwadze z kim ogląda się ten film, bowiem przedłużająca się po napisach cisza może zostać niekorzystnie odebrana przez wybrankę, tudzież wybranka.

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy