Halloween

Tomasz Jakut
Halloween

Co roku 31 października ludzie z różnych krajów obchodzą święto Halloween. Zwyczaj ten powoli zaczyna docierać także i do nas, do Polski. Niemniej, jak dotąd, nie zdobył zbyt dużej popularności. Czy Halloween ma nam coś ciekawego do zaoferowania?

Święto to najhuczniej obchodzi się w krajach anglojęzycznych – głównie w USA. Według badaczy zwyczaj ten zawędrował za ocean wraz z irlandzkimi imigrantami, którzy z jego wielowiekową tradycją zetknęli się w swoim rodzinnym kraju. Halloween pochodzi bowiem od starego, celtyckiego święta obchodzonego ku czci zmarłych i opierającego się na wierzeniu, że w jeden dzień roku granica między światem żywych i umarłych się zaciera.

halloweenObecnie jednak święto to całkowicie zatraciło swój pogański charakter i jest łączone głównie z dobrą zabawą. W ten dzień dzieci przebierają się za duchy i inne potwory, po czym chodzą od domu do domu, prosząc o słodycze. Słynne „trick or treat” („cukierek albo psikus”) stało się znakiem rozpoznawczym święta duchów i… przekleństwem dla dentystów. Nie trudno sobie wyobrazić jakie ilości słodyczy są zjadane w Halloween.

Halloween to także święto dyń! Każdy szanujący się świętujący musi zaopatrzyć się przynajmniej w jedną – najlepiej jak największą. Następnie wycina się z nich lampion w kształcie wydrążonej czaszki (prawda, że odpowiednie na święto duchów?), w który wsadza się świecę. Z pozostałego miąższu dyni można natomiast zrobić pyszny placek!

Oprócz tych dwóch najpopularniejszych elementów Halloween, nie sposób nie wspomnieć także innych, pomniejszych zabaw, wśród których zdecydowanie najpopularniejsze jest „apple bobbing”, czyli próba chwycenia zębami, bez żadnej pomocy ze strony rąk, jabłka pływającego w misce. Odwiedza się także domy strachu, których jedynym celem jest przerażanie ludzi aż (prawie) do śmierci.

Oczywiście jak każde święto, również i Halloween wywołuje spore emocje. Zwłaszcza jego pogańskie korzenie nie podobają się wielu osobom. Być może właśnie dlatego Wszystkich Świętych obchodzone jest 1 listopada, by wyeliminować „pogański kult”. Czy jednak obecne Halloween jest jeszcze choć trochę z nim związane? Inną sprawą, przynajmniej w naszym, polskim przypadku, powinny być uczucia patriotyczne. Wszak kto jak kto, ale my powinniśmy dumnie obchodzić nasze rodzime Dziady, a nie jakieś amerykańskie święto!

Tomasz Jakut

W niektórych kręgach znany bardziej jako Comandeer. Nadmiernie owłosione indywiduum zajmujące się dwiema całkowicie sprzecznymi ze sobą dziedzinami życia, jakimi są pisanie i programowanie. Przez jednych wyklinany jako zbytni konserwatysta w sprawach czystości kodu, przez drugich wskazywany jako przykład nieustannego narzekania przy pomocy pióra. Wiecznie niezadowolony i gotowy do krytykowania wszystkiego, co można skrytykować. Nic zatem dziwnego, że w Magnifier przypadła mu rola korektora…

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy