Im mniej tym więcej

Klaudia Chwastek
Im mniej tym więcej

Im mniej, tym więcej brzmi tytuł książki autorstwa Joshuy Beckera. Czego dotyczy? Filozofii minimalizmu. I choć część może się z tego śmiać, to Becker przedstawia ciekawe spojrzenie na pojmowanie minimalizmu.

Dzięki minimalizmowi masz wszystko, czego potrzebujesz – tak brzmi podtytuł książki. I rzeczywiście, gdyby zastosować podejście Beckera, tak pewnie faktycznie by było. Jednak czy zmiana swojego stylu życia jest łatwa? Mamy tendencję do gromadzenia – w zasadzie wszystkiego. Pamiątek, nie pamiątek, różnych przedmiotów, które usilnie twierdzimy, że nam się przydadzą – kiedyś, nie wiadomo kiedy. Becker też miał z tym problem. A posiadanie zbyt wielu rzeczy prowadziło do tego, że nie miał czasu na chociażby zabawę z dzieckiem. I właśnie ten brak czasu dla dziecka spowodował, że chciał ograniczyć liczbę posiadanych rzeczy. I chociaż przytacza różne przypadki dążenia do minimalizmu, kluczowe jest chyba jednak to, by samemu zdecydować, co jest nam potrzebne, a co nie, a nie popadać ze skrajności w skrajność i wyzbywać się wszystkiego.

Jego zdaniem minimalizm to celowe oddawanie się temu, co dla nas najważniejsze i usuwanie wszystkiego, co nam w tym przeszkadza. To definicja bardzo szeroka, jednak tym sposobem rozumienie minimalizmu nabiera zupełnie innego znaczenia, a tym samym łatwiej się na niego zdecydować.

Becker przedstawia, jak przejść przez ten proces, by zostać minimalistą, by wyznawać tę filozofię minimalizmu i poniekąd nie zwariować. Pokazuje, jakie korzyści z tego płyną – potrzebujemy mniej, wydajemy mniej, więcej oszczędzamy. Nasze potrzeby nie są wygórowane. Możemy cieszyć się z życia. I choć brzmi to bardzo pięknie, można się zastanawiać, czy aby jest to piękny proces. Bo po prawdzie trzeba mieć bardzo silną wolę walki z tym, że nie potrzebujemy tego wszystkiego, co oglądamy w reklamach.

Becker w Im mniej, tym więcej o minimalizmie pisze bardzo przystępnie, nie przedstawia suchych faktów, ale pokazuje, jak proces przechodzenia na minimalizm wyglądał w jego przypadku, a jak w przypadku znanych mu osób. Pokazuje, że tak naprawdę nie ma złotego środka, by zostać minimalistą i ten minimalizm może się objawiać w różny sposób.

Im mniej, tym więcej

Joshua Becker

Wydawnictwo Znak

Rok wydania: 2017

Okładka: twarda

Liczba stron: 276

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy