Ja i ja i tylko ja

Klaudia Chwastek
Ja i ja i tylko ja

Mam ostatnio wrażenie, że wyrażenie „po trupach do celu” nabrało bardziej dosłownego znaczenia. Im dłużej obserwuję ludzi, tym mocniej czuję, że tak są zapatrzeni w siebie i w to co robią, że przejdą po trupach, nawet tego nie widząc.

Jest tylko ja i ja i nic poza tym. Liczy się tylko to, co ja robię, nic dookoła tego. Jest tak do tego stopnia, że jesteśmy w stanie przejść po leżącym, po kimś, czyje życie i zdrowie może być zagrożone. A jeśli coś się dzieje, to lecimy, ale nie po to, by pomóc, zapytać, czy wszystko w porządku, ale by oglądać sensację stworzoną z czyjegoś życia. Mało brakuje, a zamiast wyciągnąć telefon i dzwonić po pogotowie, wyciągniemy go po to, by robić zdjęcia i kręcić filmy. Chociaż kto wie, sądząc po tych dziwnych czasami filmach, które krążą po internecie, ważniejsza jest sensacja niż czyjeś życie.

I nie chodzi o to, że są to osoby młode. Bo są to osoby w każdym wieku. Młodsze, starsze. Brak nam współczucia, zainteresowania otoczeniem. W zasadzie poniekąd nie ma się czemu dziwić. A gdy w kolejce do lekarza, słyszymy historię choroby kolejnej osoby, mamy wręcz ochotę wykrzyczeć: „nie interesuje mnie to!”. W końcu mamy własne problemy. Jednak brak zainteresowania czyimś życiem, a przejście po kimś leżącym, to jednak dwie różne sprawy. Niejako naszym obowiązkiem jest pomóc osobie, która jest w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. A jeśli nawet istnieje potrzeba, zadzwonić po pogotowie. Nie przejść obojętnie, w zasadzie po takiej osobie. Niestety i coś takiego się zdarza. Po trupach do celu – dosłownie. Zdarza się. W końcu człowiek jest taki malutki, że go nie widać, można zdeptać. Zastanawiam się tylko, co osoby, które tak się zachowują, mają w głowie. Pewnie niewiele.

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy