Jak być uczonym?

Klaudia Chwastek
Jak być uczonym?

Jak być uczonym? To pytanie może nie jest zbyt popularne, nie każdy w końcu chce się zajmować nauką. Nie każdy lubi siedzieć godzinami nad książkami i pogłębiać wiedzę, jednak to w jaki sposób Michał Heller odpowiada na to pytanie, jest niezwykle inspirujące.

Michał Heller, wybitny uczony niegdyś spisywał różne porady dla osób, które dopiero wkraczają na swoją naukową ścieżkę. Te rady postanowił jednak zebrać w małą książeczkę – ot taki poradnik, trochę nietypowy, zatytułowany Jak być uczonym?. Jednak muszę przyznać, że bardzo przydatny.

Heller bardzo przystępnym językiem opisuje to, że przygoda z nauką jest niezwykle pasjonująca, ale niestety nie jest łatwa. Czytając, nieco odnajdywałam w tym siebie, swoje problemy, które należy rozwiązać, aby było lepiej, albo pomocne rady, które ułatwią studiowanie i badania. Bo nauka to jednak wysiłek, dla większości pewnie niezrozumiały, zwłaszcza że nauka, to pasja, którą przeżywa się w osamotnieniu.

Bardzo inspirujące okazały się słowa na samym początku, w pierwszym rozdziale, zatytułowanym „Ciemność i światłość umysłu”. Heller użył określenia uczniowie, celowo pomijając słowo „student”, bowiem student, to ktoś, kto siedzi na wykładzie, niekoniecznie słucha i zdaje egzaminy. Uczeń zaś to osoba, która staje przed swoim mistrzem z problemami, z kim można dzielić się przemyśleniami, osiągnięciami, a od swego mistrza uczy się tyle samo co z książek. To rozróżnienie jest na tyle istotne, że nieco określa nam, do kogo skierowana jest ta książka. Dla tych, którzy nauką potrafią żyć, dla tych, którzy są głodni wiedzy.

Heller, chociaż czytałam jego inne publikacje, te przemyślenia na temat studiowania i bycia uczonym, napisał bardzo przystępnym językiem. Widać, że ma za sobą lata siedzenia w książkach, studiowania, badania, pogłębiania wiedzy. A sposoby i przestrogi które przedstawił, są oparte na jego własnych doświadczeniach. Owszem, chociaż nazwałam to pewnego rodzaju „poradnikiem”, nie jest czymś, za czym ślepo powinniśmy podążać. To tylko sugestie, samemu bowiem należy wypracować swój system pogłębiania wiedzy i zarazem czerpania z tego przyjemności. Bo przede wszystkim dla naukowca, nauka to wielka pasja, która nie może być katorgą. Dlatego wydaje mi się, że jeśli ktoś chce być uczonym, chce czerpać przyjemność z pogłębiania swojej wiedzy, powinien sięgnąć po ten mały zbiór przemyśleń Michała Hellera, bo może akurat któreś z jego przemyśleń, okażą się trafne.


Jak być uczonym?

Michał Heller

Copernicus Center Press

Rok wydania: 2017

Liczba stron: 64

Okładka: twarda

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy