Kiermasz Książki w Mieście Literatury UNESCO

Klaudia Chwastek
Kiermasz Książki w Mieście Literatury UNESCO

23 kwietnia na całym świecie obchodzono Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji w całym Krakowie, z racji posiadania tytułu Miasta Literatury UNESCO, zorganizowano liczne atrakcje nie tylko dla miłośników książek.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbywał się Festiwal Książka i Róża z mnóstwem atrakcji dla dzieci. Co prawda miał odbyć się piknik, jednak ze względu na pogodę, która ostatnio nas nie rozpieszcza, atrakcje przeniesiono do budynku.

Tak samo stało się z Krakowskim Kiermaszem Książki, który pierwotnie miał odbyć się na placu Marii Magdaleny, a w efekcie końcowym przeniesiono go nieopodal, do Pawilonu Wyspiańskiego przy placu Wszystkich Świętych. Tam z kolei swoje stoiska rozłożyli krakowscy antykwariusze, oferując ciekawe pozycje książkowe w niskich cenach. Odbywały się także rożne warsztaty i spotkania, jak chociażby to o Rebook’ach, czyli książkach, które dostają drugie życie.

Cala idea opiera się na tym, by uchronić niektóre książki przed zapomnieniem, a konkretnie ich okładki, które jeszcze nie tak dawno były piękne, oryginalne i niesamowicie zdobnicze. W ten sposób, pozostawia się same okładki i niektóre cenniejsze elementy, jak na przykład grafiki czy autografy, tworząc w ten sposób niesamowite notesy, które mogą stać się czymś zupełnie nowym – pamiętnikiem czy szkicownikiem i skryć w sobie coś zupełnie nowego. W ten sposób możemy mieć notes oprawiony w okładkę z Czytelnika czy stuletni modlitewnik, a dla spragnionych czegoś więcej, może być nawet imitacja okładki Biblii Gutenberga.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały także stare czcionki, można było zobaczyć i usłyszeć jak dawniej wyglądała praca drukarza, a także o jego początkach i pierwszym drukarzu, za którego uznaje się Gutenberga.

Z pewnością była to ciekawa atrakcja dla fanów niepospolitego użytkowania książek, a także by zapoznać się z bardziej tradycyjnymi metodami produkcji.

Światowy Dzień Książki już minął, jednak o książkach warto pamiętać nie tylko od święta, a także podchodzić do nich z pewnym szacunkiem, może za parę lat ktoś będzie miał notes w oprawie z naszej starej książki.

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy