Królowa cukru

Klaudia Chwastek
Królowa cukru

Królowa cukru to książka autorstwa Natalie Baszile. To debiut – o tym, jak rzucić wszystko i zacząć uprawiać trzcinę cukrową, jak walczyć z przeciwnościami losu i podołać wyzwaniom.

Muszę przyznać, że długo mi zajęło przebrnięcie przez Królową cukru. Trwało to tyle z paru względów. Jednym z nich jest z pewnością to, że w żaden sposób nie byłam w stanie wciągnąć się w fabułę tej książki, a, w efekcie końcowym, nie przemówiła do mnie ta historia.

Na samym początku poznajemy Charley Bordelon, która w ramach spadku otrzymuje plantację trzciny cukrowej. Z Los Angeles przeprowadza się razem z córką na Południe i zaczyna zupełnie inne życie. Musi doprowadzić plantację do ładu i w zasadzie musi zrobić to zupełnie sama, nie mając oczywiście o tym pojęcia. Pojawiają się kolejne problemy, kłopoty finansowe, jednak Charley stara się poradzić sobie z wyzwaniami, jakie się przed nią pojawiają.

Ta książka to niejako pokazanie walki człowieka, z samym sobą i z przeciwnościami losu. Bo Charley teoretycznie mogłaby się poddać, ale nie może, walczy. Dodatkowo mamy w tle historie rodzinne, problemy, konflikty, a także podziały rasowe.

Baszile ubrała to w historię, którą w zasadzie można uznać za dosyć ciekawą, jednak w moim przypadku ona do mnie nie przemówiła. Dla mnie za bardzo wszystko się przeciągało, akcja tej książki nie powodowała żadnego napięcia, które sprawiało, że czytałabym i nie mogłabym się oderwać. Postacie z kolei nie były na tyle wyraziste, by utkwiły mi w pamięci.

To oczywiście tylko moja opinia. Książki tego typu, czyli niejako walka z przeciwnościami losu, potrafią być niezwykle ciekawe, wciągające i poruszające. Mi czegoś jednak tam brakowało. Chyba właśnie czegoś bardziej wyrazistego. Szkoda, bo spodziewałam się czegoś innego, czegoś bardziej pasjonującego. Co nie znaczy, że inni nie znajdą w tej książce zupełnie czegoś innego. Królowa cukru dla innego czytelnika może być pasjonującą i porywającą historią. Dla mnie, niestety, taka nie była.


Królowa cukru

Natalie Baszile

Wydawnictwo Literacka

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 509 (egzemplarz recenzencki)

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz