Miasta przyszłości

Klaudia Chwastek
Miasta przyszłości

Miasta przyszłości, rozwinięte, specyficzne, próbujące sprostać wygórowanym oczekiwaniom. Paulina Wilk w swojej książce Pojutrze stara się przybliżyć specyfikę dziewięciu miast.

Dubaj, Seul, Kampala, Masdar, Bombaj, Singapur, Lima, Kopenhaga, Songdo – to tym metropoliom zdecydowała się przyjrzeć Paulina Wilk. Wniknęła w ich specyfikę, starała się znaleźć to, czym te miasta się wyróżniają i w jaką stronę zmierzają.

Rozwój napędzi rozwój. Utracimy połączenie z tym, czym byliśmy i czym nie mogliśmy być, zaznamy przeobrażenia tak głębokiego, że unicestwieniu ulegną wszystkie aktualne dogmaty i niewiadome. Nie będziemy już sobą, nie rozpoznamy własnej transformacji. – Paulina Wilk, Pojutrze

Można by uznać, że to takie studium przypadku każdego z miast. Jednak w tym wszystkim Wilk ukazuje swoje spojrzenie na miasta, stara się wyciągnąć to, co jest najważniejsze, tym samym doprowadzając czytelnika do pewnego zamyślenia nad tym, co miasta przyszłości nam oferują, do czego dążymy my sami.

Sztuczne miasto odnajduje swe dopełnienie w płynnej wirtualności. Ona jest jego krwią, jego żywicą – Paulina Wilk, Pojutrze

Bez wątpienia jednak to, co zasługuje na uwagę, to sposób narracji. Jesteśmy wciągnięci do tego świata. Rozbudowane opisy wciągają nas do tych miast, życia w nich. Wilk tym miastom przygląda się w reporterski, ale także nieco filozoficzny sposób. Stara się wyciągnąć kwintesencję tych miast, a tym samym – uświadomić czytelnikom, dlaczego jest tak, a nie inaczej.

Owszem, jest to nieco specyficzna lektura, może bardziej przemówi do tych, którzy tak jak i autorka są zafascynowani miastami przyszłości, ich specyfiką, pewnego rodzaju rozmachem. Ale to też pewnego rodzaju „okno na świat” dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na dalekie podróże. Bo ta książka mimo wszystko też potrafi pobudzić do marzeń, do tego, by pojechać na drugi koniec świata i przekonać się, czy tak rzeczywiście jest. Pojutrze to jednak tylko wybrane fragmenty spojrzenia w przyszłość, świat bowiem nie zamyka się tylko na dziewięciu metropoliach.


Pojutrze

Paulina Wilk

Okładka: miękka

Liczba stron: 350 (egzemplarz recenzencki)

Rok wydania: 2017

Wydawnictwo Literackie

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy