Nieznana terrorystka

Klaudia Chwastek
Nieznana terrorystka

Lubię powieści Richarda Flanagana. Nie są banalne, a Nieznana terrorystka, to już kolejna książka tego autora, którą mam przyjemność czytać. Chociaż muszę przyznać, że tym razem nieco mnie zaskoczył!

Dotychczas uważałam jego książki za te z wyższej półki, nieco cięższe do czytania, bardziej ambitniejsze, poważniejsze. Tym razem jednak zostałam zaskoczona, bo i wciąż jest na wysokim poziomie, wciąż ciekawie, ale lekko i przyjemnie. Dlaczego tak jest? Głównie ze względu na główną bohaterkę, która jest tancerką erotyczną, a staje się nieznaną terrorystką. Nieco nieogarnięta życiowo, a co za tym idzie, wprowadza to nieco humoru do całej powieści. Chociaż może to być tylko mój odbiór.

Gina D. zostaje wmanewrowana w zamach terrorystyczny. Niesłusznie, bo tylko przespała się z nieznajomym mężczyzną, a potem powiązano ją z zamachem. Miała plan na życie, zarabiając w klubie ze striptizem, miała marzenia, aż z dnia na dzień zostały one zniszczone, a odłożone pieniądze przepadły. Nieogarnięta Gina nie za bardzo wie co ma dalej robić. Uciekać? Próbować wyjaśniać sprawę?

Flanagan w ciekawy sposób to wszystko rozgrywa. Gina niby jest tancerką erotyczną, ale tak właściwie jej życie jest dużo bardziej skomplikowane i, można powiedzieć „z przeszłością”. Przeszłością, którą poznajemy za sprawą kolejnych doniesień medialnych, które ukazują Ginę w złym świetle. Flanagan w ten sposób pokazuje pewien schemat dzisiejszego myślenia. Wierzymy w to, co pokazują nam media, ufamy im, ufamy tym, którzy się w nich wypowiadają, chociaż to co mówią może być grubymi nićmi szyte. Dodatkowo mamy pewien schematyzm działania służb.

Nieznaną terrorystkę  bardzo dobrze się czyta. Z pozoru prosta postać nas intryguje, wciąga nas historia i to, jak się potoczy – czy uda się rozwiązać niesłuszne oskarżenia względem Giny, czy nie? Ta powieść jest nieco inna od poprzednich, m.in. od Pragnienia, czy od Śmierci przewodnika rzecznego. W Nieznanej terrorystce wszystko wydaje się być nam bardziej bliższe, bardziej współczesne, a tym samym, bardziej przerażające, bo zwykła dziewczyna nagle, bezpodstawnie może stać się terrorystką.


Nieznana terrorystka

Richard Flanagan

Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2018

Okładka: twarda

Liczba stron: 336

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy