Night Club Piekiełko Station

Klaudia Chwastek
Night Club Piekiełko Station

17 czerwca 2018 roku w Akademii Ignatianum w Krakowie Teatr KX, pod kierownictwem Pani Prof. dr hab. Moniki Rasiewicz, wystawił spektakl teatralny zatytułowany Night Club Piekiełko Station.

Już po raz kolejny studenci Akademii Ignatianum pod kierownictwem prof. Moniki Rasiewicz wystawiają spektakl, nawiązując do Dantego i jego Boskiej Komedii. Jedank po raz pierwszy miałam okazję zobaczyć spektakl wystawiany przez Teatr KX i muszę przyznać, że byłam pod ogromnym wrażeniem, zwłaszcza pod względem nawiązań literackich. Bowiem, poza oczywiście Dantem, były nawiązania do Sokratesa, Goethego, Carrolla, Zafona czy Różewicza. Jednak w pewnym momencie był tego przesyt. Nie dało się wychwycić wszystkich nawiązań, nawet miłośnik literatury mógł mieć problem, by wszystko wykryć.

Już na samym początku zostaliśmy “wrzuceni” w spektakl, bowiem wpuszczanie widowni odbywało się przy pomocy głosu z offu, by już na samym początku mieć nawiązanie do Alicji w Krainie Czarów. Muszę przyznać, że ten początek nie należał do najłatwiejszych. Od razu mieliśmy wielu bohaterów i niekoniecznie wiedzieliśmy, kto jest kim. Nie wiedzieliśmy także, o co chodzi w historii i czego stricte będzie ona dotyczyć. W drugiej części zaś zaczął się pojawiać teatr w teatrze i ciężko było wychwycić, do czego aktorzy nawiązują, jednocześnie nadążając za wszystkimi zmianami. Dopiero w momencie analizy spektaklu w grupie znajomych  po jego oglądnięciu częściowo wspólnymi siłami udało się wyłapać nawiązania i zrozumieć, o co tak naprawdę chodziło. Nie był to z pewnością spektakl łatwy. Były nawiązania do molestowania czy aborcji.

Ciekawie zaaranżowano przestrzeń jednej z sal wykładowych. Wykorzystano antresolę znajdującą się w sali – dolna część była piekłem, balkon był czyśćcem, z kolei to, co znajdowało się poza salą, było niebem – a przynajmniej w ten sposób można to interpretować. W efekcie końcowym w piekle pozostali tylko ci, którym niebo ani czyściec się nie należało. Wśród nich był Peccato, w którego wcielił się Wacław Piwowarczyk. Trzeba przyznać, że postać wykreowana przez niego była rewelacyjna. To on wyróżniał się zdecydowanie na tle innych, a to, jaką pracę wykonał podczas spektaklu, było widać bez dwóch zdań. To on był kluczową postacią i prowodyrem. To zdecydowanie jego najlepiej się oglądało i widać było, że ma zadatki na aktora i szlifuje swój warsztat. Ciekawie oglądało się także Aleksandrę Warchał, która wcielała się w postać Lili/Lilith. Jej postać była bardzo różnorodna. Bardzo dobrze się ją oglądało i to właśnie ta dwójka była najciekawsza w tym przedstawieniu.

Całość okazała się być niezwykle interesująca, choć trzeba przyznać, że w pewnym momencie nadmiar treści i tego, co się działo na scenie mógł powodować w pewnym momencie zmęczenie, bowiem było to ponad półtorej godziny, bez żadnej przerwy. I tak naprawdę dopiero po można było przeanalizować to, co się zobaczyło. Ten spektakl robił wrażenie, zwłaszcza w momencie, gdy człowiek uzmysławia sobie, że wystawiają go studenci, którzy zazwyczaj nie mają za dużo do czynienia z aktorstwem. Pewne rzeczy widać było, że nie do końca były dopracowane, jednak i tak warto było to zobaczyć.


Night Club Piekiełko Station

Teatr KX

Reżyseria: prof. dr hab. Monika Rasiewicz

Obsada:

Hanna Bystrzycka
Adrian Domarecki
Anna Pacuła
Daria Kuszlik
Joanna Kupiec
Katarzyna Chajduła
Wacław Piwowarczyk
Aleksandra Warchał
Kinga Ziembińska
Weronika Błaż
Piotr Kalina
Magda Studnicka
Monika Węgrzyn
Olesia Wąsowicz
Tomek Wieczorek
Bogumiła Gizbert-Studnicka
Marek Skrukwa

Scenografia/kostiumy: Konstancja Nałęcz Nieniewska, Zuzanna Besaraba

Charakteryzacja: Katarzyna Grzegorczyk, Sara Nałęcz-Nieniewska

Projekty graficzne: Agata Kadenacy, Dawid Makowski, Dabro Błażej

Pomoc techniczna: Igor Solarz, Maciek Jędrychowski

Oświetlenie: Ada Bystrzycka, Dawid Markowicz

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy