Pannonica – ludzie, festiwal, muzyka!

Magnifier
Pannonica – ludzie, festiwal, muzyka!

Kto raz pojawił się na Festiwalu Pannonica, wraca prawie zawsze w większym gronie, bo nie da się przejść obojętnie obok fenomenu wioski festiwalowej w Barcicach. Fenomenem jest również zaufanie publiczności – karnety na Festiwal sprzedają się na długo przed ogłoszeniem programu. Pannonica Folk Festival to jeden z najważniejszych festiwali muzyki etnicznej i bałkańskiej w Polsce, przyciągający liczną publiczność również z zagranicy. Odkrywa i prezentuje bogactwo muzyczne Bałkanów – a wszystko to pod hasłem: Pannonica – ogień nie muzyka!

LUDZIE

Organizatorzy szacują, że 30 sierpnia do Barcic nad Popradem zjedzie ponad 5000 osób z Polski i Europy. Przyjadą by przez 3 dni zasmakować slow life i slow food w otoczeniu Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Od pierwszej edycji festiwalu, uczestnicy za każdym razem wymieniają te same hasła, które jak magnes przyciągają ich na koniec lata do Barcic: muzyka, ludzie, jedzenie. Wioska festiwalowa ma swoje zaplecze gastronomiczne – firmy, food tracki czy lokalne stowarzyszenia oferujące lokalne produkty. Oprócz atrakcji muzycznych, Pannonica to również szereg wydarzeń towarzyszących: warsztaty, teatrzyki i pakiety przygodowe, opowieści podróżnicze i mini-koncerty, animacje dla dzieci i projekcje filmów. W ubiegłym roku największą atrakcją dla rodzin z dziećmi była ogromna sterta siana – okazując się najbardziej twórczym miejscem zabaw. Podobno istnieje niepisana forma symbolicznej inicjacji – każdy uczestnik Pannonica Folk Festival powinien pokonać wpław Poprad z lewego do prawego brzegu. Na samym początku zastanawialiśmy się jakim festiwalem chcemy być za 5 czy 10 lat? Czy największym, czy może najlepszym, najbardziej „odjechanym”? I wtedy zdecydowaliśmy, że chcemy być ulubiony festiwalem w kalendarzu naszej publiczności.– Wojciech Knapik, dyrektor festiwalu Pannonica.

Pannonica

FESTIWAL

Pannonica przez dwa lata (2017-2018) ma prawo używać specjalnego znaku „Remarkable Festival” („Niezwykły Festiwal”), który przyznaje się za wysoki poziom artystyczny i znaczący wkład w międzynarodowy obieg kultury. To dlatego, że festiwal przeszedł pozytywną weryfikację Międzynarodowego Jury i Zespołu Ekspertów EFA (European Festivals Association). A to wszystko dzięki bardzo dobrym recenzjom i wysokiemu uznaniu uczestników. Festiwal brawurowo dołączył do ścisłej elity największych i najbardziej opiniotwórczych festiwali typu etno-folk i world music w Polsce. Dla miłośników Bałkanów i szerzej „panońskich” klimatów, których w Polsce przybywa, Festiwal staje się obowiązkowym punktem wyjazdów wakacyjnych.

 

MUZYKA

6. edycja Pannonica Folk Festival to 3 dni wypełnione muzyką, która w większości zabrzmi na żywo po raz pierwszy w Polsce. W tym roku organizatorom udało się zainicjować współpracę legendarnego Kroke z wybitną bułgarską śpiewaczką, solistką chóru Philipa Kuteva – Neli Andreevą. Premiera tego niezwykłego muzycznego projektu odbędzie się w festiwalową sobotę. Wtedy też na scenie pojawi się BGKO – Barcelona Gipsy balKan Orchestra, zespół o międzynarodowym rozgłosie, genialnie łączący muzyczne tradycje: romską, klezmerską, bałkańską i śródziemnomorską. Drugi dzień festiwalu odbędzie się pod hasłem „GUČA DAY” – nawiązując do legendarnego serbskiego festiwalu. Na scenie usłyszymy: Šidski Trubači (srb), Orkestar Danijela (srb), Orkestar Bojana Krstića (srb), Marko Marković Brass Band (srb). Pierwszego dnia, w festiwalowy czwartek, usłyszymy szwedzki zespół Tibble Transsibiriska z niezwykłą historią powstania – tworzą go wykształceni muzycy, których marzeniem było założenie własnego cygańskiego zespołu. Dzięki temu, miasteczko Tibble, z którego się wywodzą stało się bardzo ważnym punktem na folkowej mapie Europy. Wystarczy dodać, że tego samego dnia na scenie pojawi się Fanfara Transylvania – koncerty tej 10-osobowej grupy wzbudzają ten słynny stan, w którym nogi rwą się do tańca, a specyficzne prądy przepływają dosłownie przez całe ciało. Ogień nie muzyka!

PANNONICA – OGIEŃ NIE MUZYKA!

PROGRAM, SCENA GŁÓWNA:

30.08.2018, czwartek

Babra (hu), Tibble Transsibiriska (swe), She’Koyokh (UK), Fanfara Transilvania (rom)

31.08.2018, piątek: „GUČA DAY”

Šidski Trubači (srb), Orkestar Danijela (srb), Orkestar Bojana Krstića (srb), Marko Marković Brass Band (srb)

01.09.2018, sobota

Nadara GypsyBand (rom/hu), Kroke feat. Neli Andreeva (pl+ bg), BGKO Barcelona Gypsy BalKan Orchestra (esp), Divanhana (bos-her)

 

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy