Polska i świat – 2015

Klaudia Chwastek
Polska i świat – 2015

Jak moglibyśmy podsumować rok 2015? W zasadzie starczą nam tylko trzy słowa: imigranci, terroryzm i wybory. I więcej mówić nie trzeba.Terroryzm i rosnące w siłę Państwo Islamskie. Na początku roku zamach na redakcję „Charlie Hebdo” we Francji. A już z końcem roku kolejna seria zamachów, również we Francji. Jednak te ostatnie postawiły w gotowości pół świata i wojna z Państwem Islamskim została wypowiedziana na dobre, a państwa, które na co dzień nie są ze sobą w przyjaznych stosunkach, jednoczą się przeciw ISIS. Natomiast co chwilę pojawiają się kolejne doniesienia z różnych części świata o podwyższonym zagrożeniu atakami terrorystycznymi. Ostatni przykład: Austria w okresie świąteczno-noworocznym i Bruksela, która odwołuje Sylwestra.

Imigranci – jedni ich przyjmą, inni nie mają zamiaru wpuścić ich w swoje granice… Pojawił się gigantyczny problem, za który poniekąd odpowiada Angela Merkel – czyli główny polityk europejski według niektórych zestawień. Niestety ogrom imigrantów przerósł chyba wszystkich i nikt tego się nie spodziewał. Doniesienia o imigrantach zaś były w mediach bardzo różne i różne obrazki widzieliśmy z ich drogi do Europy. Co osoba, to pewnie inne zdanie na temat imigrantów. Europa jednak nie wie co zrobić z tym ogromnym problemem, jakim są imigranci.

Wybory i to na gruncie polskim. W maju wygrał Andrzej Duda. W październiku wygrał PiS. A obecnie mamy jedno wielkie zamieszanie. A to z Trybunałem Konstytucyjnym, a to z kolejnymi zmianami wprowadzanymi pod osłoną nocy przez sejm. Mówi się o zamachu na demokrację. Zorganizował się Komitet Obrony Demokracji… Telewizja publiczna stoi pod znakiem zapytania, a zwykły szary człowiek nie bardzo wie, co robić. Ale ten rok to także gigantyczna porażka Platformy w wyborach. Paweł Kukiz dostał się do sejmu ze swoją partią Kukiz ’15, wszedł także Ryszard Petru z Nowoczesną, który obecnie ma wysokie notowania w sondażach. Zaskoczeniem był także Adrian Zandberg z partii Razem podczas debaty przedwyborczej.

W 2015 roku również doszło do paru katastrof lotniczych. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ta z 24 marca niemieckich linii Germanwings. Na pokładzie samolotu było 150 osób. Wszyscy zginęli. Śledztwo w tej sprawie wskazuje, że prawdopodobnie Andreas Lubitz – pilot samolotu – celowo skierował samolot ku ziemi.
31 października zaś w okolicy góry Synaj rozbił się samolot rosyjskich linii lotniczych. W tej katastrofie zginęły 224 osoby.

W Polsce zaś powody do radości mieliśmy podczas gali rozdania Oscarów. Ida Pawła Pawlikowskiego zdobyła Oscara w kategorii najlepszy nieanglojęzyczny film. Również film Małgorzaty Szumowskiej Body/Ciało zdobył wiele nagród europejskich festiwali filmowych.

W sporcie natomiast należy wspomnieć o pięciu bramkach Lewandowskiego w 9 minut. No i awansowaliśmy do EURO 2016. Na Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej biało-czerwoni zdobyli brąz. Polscy lekkoatleci poszaleli w Pekinie na Mistrzostwach Świata. Zaś siatkarze wygrali 10 na 11 meczów w Pucharze Świata. Niestety trzecie miejsce nie dało nam awansu na wyjazd do Rio de Janeiro. Agnieszka Radwańska zaś wygrała w listopadzie turniej WTA Final w Singapurze, a Joanna Jędrzejczyk została w 2015 roku mistrzynią UFC w wadze słomkowej.

Przed nami 2016, więc oby był równie obfity w sportowe sukcesy. Nie obejdzie się z pewnością bez kibicowania biało-czerwonym na Mistrzostwach Europy, a już 15 stycznia w Polsce rozpoczynają się także Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn.

A skoro o imprezach już mowa, to w końcu Kraków będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży.

Jaki będzie ten 2016? Zobaczymy!

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy