Pragnienie

Klaudia Chwastek
Pragnienie

Pragnienie to nowa powieść Richarda Flanagana, laureata nagrody Bookera, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Pragnienie to pierwsza książka tego autora, którą przeczytałam. Rzecz dzieje się w 1891 roku na Ziemi van Diemena. Mamy różnych bohaterów, nazwiska, które kojarzymy, całość zaś jest właśnie o tym tyłowym pragnieniu, które ma różnorakie oblicza. Dotyczy różnych osób, z różnych środowisk, które pragną różnorakich rzeczy, lecz te ich pragnienia, mają różnorakie skutki.

Całość w pewnym stopniu mnie zachwyciła, bo od tej książki bije taka pewnego rodzaju delikatność. Od okładki aż po zawartość książki. Narracja jest niesamowita, a Flanagan umie pisać i wciągnąć czytelnika, robi to bardzo delikatnie, z wyczuciem. Do tego, można uznać, że będzie ciężko się to czytać, bo tych dialogów jest tam niewiele, sporą ilość zaś zajmują opisy przeżyć i uczuć bohaterów, ale w czytaniu wcale to nie przeszkadza, a wręcz wciąga nas w ten świat, oddalony o kilkadziesiąt lat.

Z tymi przeżyciami i uczuciami jesteśmy w stanie się utożsamić, zrozumieć te emocjonalne i wahania. Rozterki życiowe. To książka jednak nie tylko o pragnieniach, które w efekcie końcowym, mogą doprowadzić człowieka nie do tego, czego chciał. Ale to książka także o samotności i o nie odnalezieniu się w danym miejscu. To książka, która potrafi zaciekawić. Jednak mam wrażenie, że w zależności od tego ile mamy lat, co w swoim życiu przeżyliśmy, jak jakim życiowym etapie jesteśmy, da nam co innego. Co innego z niej wyniesiemy i inaczej będziemy rozumieć niektóre elementy. Z różnymi bohaterami też się będziemy w stanie poniekąd utożsamić.

Flanagan swym sposobem ujęcia problemów potrafi wciągnąć czytelnika, a tym samym dać mu coś, co pozostanie i co będzie nas trzymało przy tej książce, choć też szybko przeminie, bo czyta się naprawdę szybko, choć tematy i pragnienia nie są łatwe. Ale to co mu się udało, to ukazanie tego w bardzo delikatny sposób, mimo że pod koniec zyskujemy napięcie w akcji, to on tego nie zatracił.


Pragnienie

Richard Flanagan

Wydawnictwo Literackie

Okładka twarda

Rok wydania: 2017

Liczba stron: 249

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

MAGNIFIER – portal społeczno-kulturowy

[…] Richard Flanagan w pewnym stopniu jest mistrzowski w tym co robi, jednak swoja twórczością trafi raczej do wymagającego czytnika, który jest w stanie docenić nie tyle historię, co też emocje bijące z lektury. […]

MAGNIFIER – portal społeczno-kulturowy

[…] oskarżenia względem Giny, czy nie? Ta powieść jest nieco inna od poprzednich, m.in. od Pragnienia, czy od Śmierci przewodnika rzecznego. W Nieznanej terrorystce wszystko wydaje się być nam […]