„Radość życia” według Romy Ligockiej

Klaudia Chwastek
„Radość życia” według Romy Ligockiej

Radość życia to bez wątpienia tytuł, który zapewne niejedna osoba mogłaby wyśmiać. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie, w którym wszystko jest bardzo płytkie, krótkotrwałe. I choć mnie i autorkę dzieli spora różnica wieku, to trzeba przyznać, że mimo wszystko ma rację, a radość życia trzeba potraktować z nieco inną perspektywą.

Nie miałam wcześniej do czynienia z tą autorką. Nie czytałam wcześniej nic jej autorstwa, chociaż na swoim koncie ma już kilka książek. Typowo babskich, jednak w Radości życia, muszę przyznać, że jej refleksja życiowa do mnie przemawia.

To typowa lektura dla kobiet napisana przez kobietę, jednak należy zaznaczyć, że nie jest to lektura błaha. Ligocka w bardzo ciekawy sposób ujęła swoje refleksje o przemijaniu, o tym co było i co jest. O samotności i właśnie radości życia. To moim zdaniem momentami bardzo osobista lektura, choć z drugiej strony należy zaznaczyć, że po co mięlibyśmy czytać o jej życiu, które ani nie jest na tyle interesujące, by się w nie zagłębiać, ani język nie jest na tyle zachwycający, byśmy mięli to analizować. Jednak jest to lektura bardzo refleksyjna, o samotności i o tym, by w naprawdę małych rzeczach znajdować radość życia, a także życiowy spokój.

Ligocka to wszystko ubiera w proste słowa, jednak te słowa dobiera w taki sposób, że czytając jesteśmy w stanie zrozumieć, wręcz odczuć to, co przeżywa autorka. To nie jest lektura wybitna, nie ma sensu doszukiwać się w niej czegoś więcej. Ale przyjemnie się to czyta, zwłaszcza w późne jesienno-zimowe wieczory. Ta lektura nie skłoni nas do większych refleksji, nie pokaże nam, co mamy zrobić, by osiągnąć tytułową Radość życia.

To czyta się w jeden wieczór, ubarwione jest ciekawymi zdjęciami, a niektóre historie, mimo że niekoniecznie są pozytywne, potrafią w pewnych momentach wywołać uśmiech. Ligocka bez wątpienia w prostych słowach potrafi pisać o uczuciach i emocjach. Potrafi to zrobić w taki sposób, że zrozumie to każdy.


Radość życia

Roma Ligocka

Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2017

Okładka: twarda

Liczba stron: 251

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy