Wybór Jasminy

Klaudia Chwastek
Wybór Jasminy

Znacie to uczucie, gdy czyta się książkę i nie można się od niej oderwać? Na pewno znacie – zwłaszcza, gdy czyta się niesamowite thrillery bądź kryminały. Jednak gdy historia opisana w książce oparta jest na faktach, a do tego jest bardzo brutalna, okazuje się, że nasza ciekawość nie zna granic. I czytamy, dopóki nie dobrniemy do końca. I nieważne, że historia jest krótka. W przypadku Wyboru Jasminy czytamy ją od deski do deski, będąc bardzo poruszeni.

Wybór Jasminy autorstwa Jean Sasson, amerykańskiej dziennikarki, to niezwykle poruszająca, ale i zarazem brutalna opowieść o seksualnych niewolnicach irackich żołnierzy podczas inwazji Iraku na Kuwejt. To opowieść, która ukazuje brutalną prawdę, o wojnie i nie tylko.

Bohaterką jest Jasmina, która została seksualną niewolnicą Kapitana. Dziewczyna miała w sobie niezwykłą chęć przetrwania, co pozwoliło jej obmyślić plan, dzięki któremu mogła liczyć na specjalne względy u swojego oprawcy. Zmanipulowała go, dawała mu to, co chciał od niej usłyszeć, a tym samym zaskarbiła sobie jego względy, doprowadzając do tego, że chciał, by została jego żoną. Jednak ta dziewczyna miała w sobie na tyle siły, że starała się także wspierać inne kobiety, które spotkał taki los jak ją.

Jednak to nie tylko historia Jasminy. To także historia Lany, młodej dziewczyny, brutalnie gwałconej i torturowanej, która nie chciała się podporządkować swojemu oprawcy. Jej krzyki rozchodzące się po całym więzieniu, a opisywane przez Sasson, wywoływały podczas czytania ciarki.

Ta brutalna historia pokazuje cierpienie kobiet, bezwzględność mężczyzn – myśl, że im się to po prostu należy, jest porażająca. I chociaż ta historia miała miejsce wiele lat temu, autorka musiała dojrzeć do tego, by ją spisać, bo to nie jest łatwa historia. Wybór Jasminy pokazuje brutalność życia, brutalność wojny, o której zapominamy żyjąc w perfekcyjnym, idealnym świecie. Jest to bardzo poruszające, autorka nie szczędziła brutalnych opisów, tak jak jej Jasmina nie oszczędziła opisu swoich przeżyć. I chociaż nie jest to książka łatwa i prosta w odbiorze, to jednak bardzo potrafi wpłynąć na czytelnika i wywołać niesamowite, chociaż niekoniecznie pozytywne emocje.

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy