Zabójcza osa?

Tomasz Jakut
Zabójcza osa?

Ostatnimi czasy moja miłość do Doktora Who rozgorzała jeszcze mocniej i niemal codziennie oglądałem przynajmniej jeden odcinek. W końcu trafiłem również i na ten, w którym Doktor spotyka Agathę Christie, a ludzie giną mordowani przez zabójczą osę. Doktor na sam koniec tego odcinka pokazuje okładkę książki Christie, na której jest wielka osa i w której są niby zawarte mgliste wspomnienia pisarki o spotkaniu z gigantycznym owadem. Tytuł tej książki to Death in the Clouds. Na szczęście okazało się, że mam w domu jej polskie tłumaczenie – Śmierć w chmurach. Przystąpiłem zatem do lektury w poszukiwaniu zabójczej osy.

Poszukiwanie w książce nawiązań do serialu sci-fi, który powstał na długo po napisaniu książki przez Christie? Dość szalony pomysł, ale fani Doktora zrozumieją – wibbly-wobbly, timey-wimey… W każdym razie zabrałem się do lektury. Tym razem Herkules Poirot leciał samolotem z Francji do Wielkiej Brytanii, gdy na pokładzie podniebnego statku doszło do morderstwa (niespodzianka!). Ofiarą stała się stara francuska lichwiarka, Madame Giselle, a powody do jej morderstwa mieli chyba wszyscy na pokładzie. I choć wszystko początkowo wskazuje na zabójczą osę (!!!!), to ostatecznie okazuje się, że morderstwa dokonano przy pomocy zatrutej strzałki… wypuszczonej z dmuchawki. I już głowa w tym Poirota, żeby mordercę odnaleźć – zwłaszcza, że podejrzenia padają wprost na niego.

Co tu dużo mówić: po prostu kolejny klasyk kryminału. Tym razem Poirot pokazuje jak potężne są „nowoczesne metody psychologiczne”, a do samego śledztwa wciąga także byłych współpasażerów. Będzie szantażował, będzie kłamał, będzie uparcie dążył za ofiarą aż w końcu wykryje prawdę… nie umiejąc przy tym powstrzymać mordercy przed kolejną zbrodnią.

Książkę czyta się jak każdą inną Christie – szybko, sprawnie i przyjemnie. Chociaż czasami ma się wrażenie, że intryga jest zbyt zawiła i nie do końca spójna. Ale to w końcu – jak rzekł jeden z bohaterów tej książki – tylko kryminał; ludzie nie oczekują, że opisze rzeczywisty świat.


Agatha Christie
Śmierć w chmurach
Miejsce i rok wydania: Wrocław, 1996
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Okładka: miękka
Stron: 260

Tomasz Jakut

W niektórych kręgach znany bardziej jako Comandeer. Nadmiernie owłosione indywiduum zajmujące się dwiema całkowicie sprzecznymi ze sobą dziedzinami życia, jakimi są pisanie i programowanie. Przez jednych wyklinany jako zbytni konserwatysta w sprawach czystości kodu, przez drugich wskazywany jako przykład nieustannego narzekania przy pomocy pióra. Wiecznie niezadowolony i gotowy do krytykowania wszystkiego, co można skrytykować. Nic zatem dziwnego, że w Magnifier przypadła mu rola korektora…

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy