Zamach

Klaudia Chwastek
Zamach

13 maj 1981 roku, to wtedy Mehmet Ali Ağca strzelał do Jana Pawła II. Ten zamach, na szczęście nieudany, miał miejsce wiele lat temu. Ali Ağca został skazany, odsiedział wyrok, jednak wciąż pozostają wątpliwości, kto stał za zamachem i czy tylko Ali Ağca& strzelał.

Można się zastanawiać, czy powracanie do tej sprawy po tylu latach wciąż ma sens. Część dokumentów mogła zostać już zniszczona, i zapewne tak się stało, część osób już nie żyje, więc w zasadzie po co do niej wracać. Jacek Tacik zdecydował się jednak przeprowadzić własne dziennikarskie śledztwo, czego efektem jest książka pt. Zamach. To zbiór wywiadów z osobami, które były najbliżej tej sprawy. Osobami, które prowadziły śledztwo, z ofiarami, z osobami zaangażowanymi. Tacik porozmawiał nawet z samym zamachowcem. Jednak wśród jego rozmówców znalazły się także takie osoby, jak kard. Stanisław Dziwisz, Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa, a nawet rodzina dwóch poszkodowanych podczas zamachu z 13 maja.

Tacik swoich rozmówców w zasadzie pyta o to samo – o zamach. Jak przebiegał, co wtedy robili, czy mają swoje podejrzenia. Ta historia, którą w Zamachu czytamy opowiedzianą przez tak wiele osób, robi wrażenie. Każdy czuł co innego, a tym samym w różny sposób ją opowiada, w różny sposób ją pamięta. Jednak te opowieści, które momentami przedstawiają zupełnie coś innego, powodują, że podczas czytania zastanawiamy się, jak to było naprawdę. Kto stał za zamachem? Pojawia się dużo niewiadomych, wiele wątpliwości. Sposób, w jaki przedstawił te różne wizje autor, z pewnością robią wrażenie. Może z początku przychodzi moment zwątpienia, bowiem ile razy można czytać o tej samej historii, jednak wraz z kolejnymi osobami, zastanawiamy się, jak to w rzeczywistości było z tym zamachem? Czy przypadkiem ktoś czegoś nie chciał zatuszować. Może sam Kościół, który nie przekazał do zbadania pocisku, tylko przekazał go do Fatimy? Kto stał za zamachem? Dlaczego Ali Ağca tak motał podczas śledztwa, odwoływał swoje zeznania? Który „ślad” jest słuszny?

Okazuje się, że po tylu latach zamach na Jana Pawła II wciąż budzi wiele wątpliwości, prawdopodobnie nie do wyjaśnienia. W Zamachu brakowało mi natomiast jednego – komentarza od autora na zakończenie. Mieliśmy pewne wprowadzenie. Przedstawienie każdej postaci przed rozmową, ale brak komentarza na zakończenie. Owszem, ten brak komentarza zmuszał czytelnika, by sam zastanowił się nad tym, jak to w rzeczywistości było. Tacik jednak po coś jeździł po świecie, by porozmawiać z różnymi osobami. Jednak co mu dały te rozmowy, już się nie dowiedzieliśmy.

Jeśli kogoś interesują teorie spiskowe, jest to zdecydowanie książka warta polecenia. Te wywiady mówią także wiele o ludziach, z którymi rozmawiał autor. Czyta się rewelacyjnie i bardzo szybko. Dodatkowo wciąga!


Zamach

Jacek Tacik

Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2017

Liczba stron: 450

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Klaudia Chwastek

Redaktor naczelna Magnifier. Absolwenta Akademii Ignatianum w Krakowie na kierunku kulturoznawstwo. W obszarze jej zainteresowań znajdują się social media. Chętnie bierze udział w różnorakich imprezach kulturalnych. Miłośniczka Krakowa i kawy.

Kontakt: klaudia.chwastek@e-magnifier.pl

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy