Życie z Coldplay

Sylwia Kępa
Życie z Coldplay

Książka Matta McGinna pt. Coldplay. Życie w trasie nie jest tą opowieścią, która skupia się przede wszystkim na biografiach poszczególnych członków zespołu i przebiegu ich kariery. To raczej spojrzenie na koncertowe kulisy i pracę człowieka, będącego roadie. A czym zajmuje się taka osoba? Otóż McGinn w zwięzły oraz dowcipny sposób charakteryzuje jej rolę: „mężczyzna (lub kobieta) w czarnym T-shircie i niebieskich dżinsach, który robi różne rzeczy dla zespołu. Często chce mu się pić”. Roadie stanowi więc nieocenione wsparcie dla zespołu i troszczy się przede wszystkim o sprawy techniczne i stan sprzętu muzyków.

coldplay

Historie zawarte w książce mogą zainteresować przede wszystkim fanów brytyjskiego zespołu – znanego choćby z takich przebojów jak Clocks, Yellow czy 42 – ale odwołują się też do osobistych doświadczeń McGinna. Współpraca – z wtedy jeszcze mało popularnym zespołem – rozpoczęła nowy etap w jego życiu i stała się początkiem niesamowitej przygody. Roadie w dowcipny sposób opisuje swoje rozterki, zwątpienia, marzenie o wielkiej karierze muzycznej. I ostatecznie w jakiś sposób udaje mu się je zrealizować u boku muzyków.

Dużą zaletą książki jest to, iż możemy spojrzeć na zespół z innej perspektywy, która pokazuje jakim wysiłkiem jest zorganizowanie koncertu i zadbanie o jego sprawny przebieg. W końcu gitara może odmówić współpracy w każdym momencie – zwłaszcza podczas koncertu, gromadzącego na widowni tysiące fanów. Wtedy jedynym ratunkiem stają się zimna krew oraz refleks. I to chyba najważniejsze wymagania w tym zawodzie – oprócz umiejętności technicznych.

Cieszę się, że autor, opisując kulisy powstawania kolejnych albumów, nie boi się wspomnieć o konfliktach i nieporozumieniach w zespole. Paradoksalnie te spięcia pozwoliły muzykom wspiąć się na wyżyny swoich zdolności i zaowocowały świetnymi piosenkami oraz udanymi trasami koncertowymi. Tym samym roadie pokazuje, że popularność Coldplay nie jest przypadkiem: to wynik ciężkiej pracy i wytrwałości, zaś członkowie zespołu stanowią wielką rodzinę – obdarzoną poczuciem humoru, kreatywnością oraz – co nie zdarza się obecnie zbyt często – pokorą. Jednocześnie zwraca on uwagę na drogę jaką odbył zespół – występy w małych klubach zamieniły się w prawdziwą sławę i wielomilionową sprzedaż kolejnych płyt.

Uzupełnieniem starannie wydanej książki są ilustracje z koncertów i życia w trasie, opatrzone dodatkowo humorystycznymi podpisami. Pozwalają jeszcze lepiej wgłębić się w życie ekipy i zobaczyć Coldplay nie na scenie, lecz w czasie przygotowań.

Podsumowując: Coldplay. Życie w trasie to pozycja obowiązkowa dla fanów wspomnianej grupy. Oferuje wiele ciekawostek na temat pracy muzyków i ich współpracowników. Po jej lekturze nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć zespołowi kolejnych udanych albumów oraz występów.


 

M. McGinn, Coldplay. Życie w trasie
Wydawnictwo Sine Qua Non
Ilość stron: 232
Okładka: miękka

 

Komentarze

Napisz komentarz
Zamknij formularz komentowania
Napisz komentarz

Brak komentarzy